Lorde, Macklemore, Bruno Mars Win Big at Grammys: Complete List

January 26, 2014 8:55 pm
1991419914 Views

The Recording Academy has finally crowned the music industry’s biggest winners at the 56th Annual Grammys held at the Staples Center in Los Angeles on Sunday.

Amongst the winners at the awards show — which opened with a sex-fueled performance of “Drunk in Love” by Beyonce and Jay Z, and Katy Perry who enchanted the audience with “Dark Horse” — was Lorde who won several trophies including Song of the Year, and Daft Punk and Pharrell Williams who were crowned Record of the Year for “Get Lucky.”

Did your favorite artist win? Check out the complete list of winners and share your comments below:

Record of the Year
WINNER: Get Lucky — Daft Punk & Pharrell Williams
Radioactive — Imagine Dragons
Royals — Lorde
Locked Out Of Heaven — Bruno Mars
Blurred Lines — Robin Thicke Featuring T.I. & Pharrell

Album of the Year
WINNER: Random Access Memories — Daft Punk
The Heist — Macklemore & Ryan Lewis
The Blessed Unrest — Sara Bareilles
Good Kid, M.A.A.D City — Kendrick Lamar
Red — Taylor Swift

Song of the Year
WINNER: Royals — Joel Little & Ella Yelich O’Connor, songwriters (Lorde)
Same Love —- Ben Haggerty, Mary Lambert & Ryan Lewis, songwriters (Macklemore & Ryan Lewis Featuring Mary Lambert)
Just Give Me A Reason — Jeff Bhasker, Pink & Nate Ruess, songwriters (Pink Featuring Nate Ruess)
Locked Out Of Heaven — Philip Lawrence, Ari Levine & Bruno Mars, songwriters (Bruno Mars)
Roar — Lukasz Gottwald, Max Martin, Bonnie McKee, Katy Perry & Henry Walter, songwriters (Katy Perry)

Best New Artist
WINNER: Macklemore & Ryan Lewis
James Blake
Kendrick Lamar
Kacey Musgraves
Ed Sheeran

Best Pop Solo Performance
WINNER: Royals — Lorde
Brave — Sara Bareilles
When I Was Your Man — Bruno Mars
Roar — Katy Perry
Mirrors — Justin Timberlake

Best Pop Duo/Group Performance
WINNER: Get Lucky — Daft Punk & Pharrell Williams
Just Give Me A Reason — Pink Featuring Nate Ruess
Stay — Rihanna Featuring Mikky Ekko
Blurred Lines — Robin Thicke Featuring T.I. & Pharrell
Suit & Tie — Justin Timberlake & Jay Z

Best Pop Instrumental Album
WINNER: Steppin’ Out — Herb Alpert
The Beat — Boney James
Handpicked — Earl Klugh
Summer Horns — Dave Koz, Gerald Albright, Mindi Abair & Richard Elliot
Hacienda — Jeff Lorber Fusion

Best Pop Vocal Album
WINNER: Unorthodox Jukebox — Bruno Mars
Paradise — Lana Del Rey
Pure Heroine — Lorde
Blurred Lines — Robin Thicke
The 20/20 Experience — The Complete Experience — Justin Timberlake

Best Dance Recording
WINNER: Clarity — Zedd Featuring Foxes
Need U (100%) — Duke Dumont Featuring A*M*E & MNEK
Sweet Nothing — Calvin Harris Featuring Florence Welch
Atmosphere — Kaskade
This Is What It Feels Like — Armin Van Buuren Featuring Trevor Guthrie

Best Dance/Electronica Album
WINNER: Random Access Memories — Daft Punk
Settle — Disclosure
18 Months — Calvin Harris
Atmosphere — Kaskade
A Color Map of the Sun — Pretty Lights

Best Traditional Pop Vocal Album
WINNER: To Be Loved — Michael Bublé
Viva Duets — Tony Bennett & Various Artists
The Standards — Gloria Estefan
Cee Lo’s Magic Moment — Cee Lo Green
Now — Dionne Warwick

Best Rock Performance
WINNER: Radioactive — Imagine Dragons
Always Alright — Alabama Shakes
The Stars (Are Out Tonight) — David Bowie
Kashmir — Led Zeppelin
My God Is the Sun — Queens Of The Stone Age
I’m Shakin’ — Jack White

Best Metal Performance
WINNER: God Is Dead? — Black Sabbath
T.N.T. — Anthrax
The Enemy Inside — Dream Theater
In Due Time — Killswitch Engage
Room 24 — Volbeat Featuring King Diamond

Best Rock Song
WINNER: Cut Me Some Slack — Dave Grohl, Paul McCartney, Krist Novoselic & Pat Smear, songwriters (Paul McCartney, Dave Grohl, Krist Novoselic, Pat Smear)
Ain’t Messin ‘Round — Gary Clark Jr., songwriter (Gary Clark Jr.)
Doom And Gloom — Mick Jagger & Keith Richards, songwriters (the Rolling Stones)
God Is Dead? — Geezer Butler, Tony Iommi & Ozzy Osbourne, songwriters (Black Sabbath)
Panic Station — Matthew Bellamy, songwriter (Muse)

Best Rock Album
WINNER: Celebration Day — Led Zeppelin
13 — Black Sabbath
The Next Day — David Bowie
Mechanical Bull — Kings Of Leon
…Like Clockwork — Queens Of The Stone Age
Psychedelic Pill — Neil Young With Crazy Horse

Best Alternative Music Album
WINNER: Modern Vampires Of The City — Vampire Weekend
The Worse Things Get, The Harder I Fight, The Harder I Fight, The More I Love You — Neko Case
Trouble Will Find Me — The National
Hesitation Marks — Nine Inch Nails
Lonerism — Tame Impala

Best R&B Performance
WINNER: Something — Snarky Puppy with Lalah Hathaway
Love And War — Tamar Braxton
Best Of Me — Anthony Hamilton
Nakamarra — Hiatus Kaiyote Featuring Q-Tip
How Many Drinks? — Miguel Featuring Kendrick Lamar

Best Traditional R&B Performance
WINNER: Please Come Home — Gary Clark Jr.
Get It Right — Fantasia
Quiet Fire — Maysa
Hey Laura — Gregory Porter
Yesterday — Ryan Shaw

Best R&B Song
WINNER: Pusher Love Girl – James Fauntleroy, Jerome Harmon, Timothy Mosley & Justin Timberlake, songwriters (Justin Timberlake)
Best Of Me – Anthony Hamilton & Jairus Mozee, songwriters (Anthony Hamilton)
Love And War – Tamar Braxton, Darhyl Camper, Jr., LaShawn Daniels & Makeba Riddick, songwriters (Tamar Braxton)
Only One – PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring Stevie Wonder)
Without Me – Fantasia Barrino, Missy Elliott, Al Sherrod Lambert, Harmony Samuels & Kyle Stewart, songwriters (Fantasia Featuring Kelly Rowland & Missy Elliot)

Best Urban Contemporary Album
WINNER: Unapologetic – Rihanna
Love And War – Tamar Braxton
Side Effects Of You – Fantasia
One: In The Chamber – Salaam Remi
New York: A Love Story – Mack Wilds

Best R&B Album
WINNER: Girl On Fire – Alicia Keys
R&B Divas – Faith Evans
Love In The Future – John Legend
Better – Chrisette Michele
Three Kings – TGT

Best Rap Performance
WINNER: Thrift Shop – Macklemore & Ryan Lewis Featuring Wanz
Started From The Bottom – Drake
Berzerk – Eminem
Tom Ford – Jay Z
Swimming Pools (Drank) – Kendrick Lamar

Best Rap/Song Collaboration
WINNER: Holy Grail – Jay Z Featuring Justin Timberlake
Power Trip – J. Cole Featuring Miguel
Part II (On The Run) – Jay Z Featuring Beyoncé
Now Or Never – Kendrick Lamar Featuring Mary J. Blige
Remember You – Wiz Khalifa Featuring The Weeknd

Best Rap Song
WINNER: Thrift Shop – Ben Haggerty & Ryan Lewis, songwriters (Macklemore & Ryan Lewis Featuring Wanz)
…Problems – Tauheed Epps, Aubrey Graham, Kendrick Lamar, Rakim Mayers & Noah Shebib, songwriters (ASAP Rocky Featuring Drake, 2 Chainz & Kendrick Lamar)
Holy Grail – Shawn Carter, Terius Nash, J. Harmon, Timothy Mosley, Justin Timberlake & Ernest Wilson, songwriters (Kurt Cobain, Dave Grohl & Krist Novoselic, songwriters) (Jay Z Featuring Justin Timberlake)
New Slaves – Christopher Breaux, Ben Bronfman, Mike Dean, Louis Johnson, Malik Jones, Elon Rutberg, Sakiya Sandifer, Che Smith, Kanye West & Cydell Young, songwriters (Anna Adamis & Gabor Presser, songwriters) (Kanye West)
Started From The Bottom – W. Coleman, Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters (Bruno Sanfilippo, songwriter) (Drake)

Best Rap Album
WINNER: The Heist – Macklemore & Ryan Lewis
Nothing Was The Same – Drake
Magna Carta…Holy Grail – Jay Z
Good Kid, M.A.A.D City – Kendrick Lamar
Yeezus – Kanye West

Best Country Solo Performance
WINNER: Wagon Wheel – Darius Rucker
I Drive Your Truck – Lee Brice
I Want Crazy – Hunter Hayes
Mama’s Broken Heart – Miranda Lambert
Mine Would Be You – Blake Shelton

Best Country Duo/Group Performance
WINNER: From This Valley – The Civil Wars
Don’t Rush – Kelly Clarkson Featuring Vince Gill
Your Side Of The Bed – Little Big Town
Highway Don’t Care – Tim McGraw, Taylor Swift & Keith Urban
You Can’t Make Old Friends – Kenny Rogers With Dolly Parton

Best Country Song
WINNER: Merry Go ‘Round – Shane McAnally, Kacey Musgraves & Josh Osborne, songwriters (Kacey Musgraves)
Begin Again – Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)
I Drive Your Truck – Jessi Alexander, Connie Harrington & Jimmy Yeary, songwriters (Lee Brice)
Mama’s Broken Heart – Brandy Clark, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Miranda Lambert)
Mine Would Be You – Jessi Alexander, Connie Harrington & Deric Ruttan, songwriters (Blake Shelton)

Best Country Album
WINNER: Same Trailer Different Park – Kacey Musgraves
Night Train – Jason Aldean
Two Lanes Of Freedom – Tim McGraw
Based On A True Story – Blake Shelton
Red – Taylor Swift

Best New Age Album
WINNER: Love’s River – Laura Sullivan
Lux – Brian Eno
Illumination – Peter Kater
Final Call – Kitaro
Awakening The Fire – R. Carlos Nakai & Will Clipman

Best Improvised Jazz Solo
WINNER: Orbits – Wayne Shorter, soloist
Don’t Run – Terence Blanchard, soloist
Song For Maura – Paquito D’Rivera, soloist
Song Without Words #4: Duet – Fred Hersch, soloist
Stadium Jazz – Donny McCaslin, soloist

Best Jazz Vocal Album
WINNER: Liquid Spirit – Gregory Porter
The World According To Andy Bey – Andy Bey
Attachments – Lorraine Feather
WomanChild – Cécile McLorin Salvant
After Blue – Tierney Sutton

Best Jazz Instrumental Album
WINNER: Money Jungle: Provocative In Blue – Terri Lyne Carrington
Guided Tour – The New Gary Burton Quartet
Life Forum – Gerald Clayton
Pushing The World Away – Kenny Garrett
Out Here – Christian McBride Trio

Best Large Jazz Ensemble Album
WINNER: Night In Calisia – Randy Brecker, W¿odek Pawlik Trio & Kalisz Philharmonic
Brooklyn Babylon – Darcy James Argue’s Secret Society
Wild Beauty – Brussels Jazz Orchestra Featuring Joe Lovano
March Sublime – Alan Ferber
Intrada – Dave Slonaker Big Band

Best Latin Jazz Album
WINNER: Song For Maura – Paquito D’Rivera And Trio Corrente
La Noche Más Larga – Buika
Yo – Roberto Fonseca
Egg¿n – Omar Sosa
Latin Jazz-Jazz Latin – Wayne Wallace Latin Jazz Quintet

Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance
WINNER: Break Every Chain [Live] – Tasha Cobbs
Hurricane – Natalie Grant
Lord, I Need You – Matt Maher
Overcomer – Mandisa
If He Did It Before… Same God [Live] – Tye Tribbett

Best Gospel Song
WINNER: If He Did It Before… Same God [Live] – Tye Tribbett, songwriter (Tye Tribbett)
Have Your Way – Calvin Frazier & Deitrick Haddon, songwriters (Deitrick Haddon)
If I Believe – Wirlie Morris, Michael Paran, Charlie Wilson & Mahin Wilson, songwriters (Charlie Wilson)
A Little More Jesus – Erica Campbell, Tina Campbell & Warryn Campbell, songwriters (Erica Campbell)
Still – Percy Bady, songwriter (Percy Bady Featuring Lowell Pye)

Best Contemporary Christian Music Song
WINNER: Overcomer – David Garcia, Ben Glover & Christopher Stevens, songwriters (Mandisa)
Hurricane – Matt Bronleewe, Natalie Grant & Cindy Morgan, songwriters (Natalie Grant)
Love Take Me Over – Steven Curtis Chapman, songwriter (Steven Curtis Chapman)
Speak Life – Toby McKeehan, Jamie Moore & Ryan Stevenson, songwriters (Tobymac)
Whom Shall I Fear (God Of Angel Armies) – Ed Cash, Scott Cash & Chris Tomlin, songwriters (Chris Tomlin)

Best Latin Pop Album
WINNER: Vida – Draco Rosa
Faith, Hope Y Amor – Frankie J
Viajero Frecuente – Ricardo Montaner
Syntek – Aleks Syntek
12 Historias – Tommy Torres

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
WINNER: Treinta Días – La Santa Cecilia
El Objeto Antes Llamado Disco – Café Tacvba
Ojo Por Ojo – El Tri
Chances – Illya Kuryaki And The Valderramas
Repeat After Me – Los Amigos Invisibles

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
WINNER: A Mi Manera – Mariachi Divas De Cindy Shea
El Free – Banda Los Recoditos
En Peligro De Extinción – Intocable
Romeo Y Su Nieta – Paquita La Del Barrio
13 Celebrando El 13 – Joan Sebastian

Best Tropical Latin Album
WINNER: Pacific Mambo Orchestra – Pacific Mambo Orchestra
3.0 – Marc Anthony
Como Te Voy A Olvidar – Los Angeles Azules
Sergio George Presents Salsa Giants – Various Artists
Corazón Profundo – Carlos Vives

Best American Roots Song
WINNER: Love Has Come For You – Steve Martin & Edie Brickell
Build Me Up From Bones – Sarah Jarosz
Invisible – Steve Earle & The Dukes (& Duchesses)
Keep Your Dirty Lights On – Tim O’Brien And Darrell Scott
Shrimp Po-Boy, Dressed – Allen Toussaint

Best Americana Album
WINNER: Old Yellow Moon – Emmylou Harris & Rodney Crowell
Love Has Come For You – Steve Martin & Edie Brickell
Buddy And Jim – Buddy Miller And Jim Lauderdale
One True Vine – Mavis Staples
Songbook – Allen Toussaint

Best Bluegrass Album
WINNER: The Streets Of Baltimore – Del McCoury Band
It’s Just A Road – The Boxcars
Brothers Of The Highway – Dailey & Vincent
This World Oft Can Be – Della Mae
Three Chords And The Truth – James King

Best Blues Album
WINNER: Get Up! – Ben Harper With Charlie Musselwhite
Remembering Little Walter – Billy Boy Arnold, Charlie Musselwhite, Mark Hummel, Sugar Ray Norcia & James Harman
Cotton Mouth Man – James Cotton
Seesaw – Beth Hart & Joe Bonamassa
Down In Louisiana – Bobby Rush

Best Folk Album
WINNER: My Favorite Picture Of You – Guy Clark
Sweetheart Of The Sun – The Greencards
Build Me Up From Bones – Sarah Jarosz
The Ash & Clay – The Milk Carton Kids
They All Played For Us: Arhoolie Records 50th Anniversary Celebration – (Various Artists)

Best Regional Roots Music Album
WINNER: Dockside Sessions – Terrance Simien & The Zydeco Experience
The Life & Times Of…The Hot 8 Brass Band – Hot 8 Brass Band
Hula Ku’i – Kahulanui
Le Fou – Zachary Richard
Apache Blessing & Crown Dance Songs – Joe Tohonnie Jr.
Reggae Field

Best Reggae Album
WINNER: Ziggy Marley In Concert – Ziggy Marley
One Love, One Life – Beres Hammond
The Messiah – Sizzla
Reggae Connection – Sly & Robbie And The Jam Masters
Reincarnated – Snoop Lion

Best World Music Album
WINNER: Savor Flamenco – Gipsy Kings
No Place For My Dream – Femi Kuti
WINNER: Live: Singing For Peace Around The World – Ladysmith Black Mambazo
The Living Room Sessions Part 2 – Ravi Shankar
Children’s Field

Best Children’s Album
WINNER: Throw A Penny In The Wishing Well – Jennifer Gasoi
Spoken Word Field
Blue Clouds – Elizabeth Mitchell & You Are My Flower
The Mighty Sky – Beth Nielsen Chapman
Recess – Justin Roberts
Singing Our Way Through: Songs For The World’s Bravest Kids – Alastair Moock & Friends

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
WINNER: America Again: Re-becoming The Greatness We Never Weren’t – Stephen Colbert
Carrie And Me – Carol Burnett
Let’s Explore Diabetes With Owls – David Sedaris
Still Foolin’ ‘Em – Billy Crystal
The Storm King – Pete Seeger
Comedy Field

Best Comedy Album
WINNER: Calm Down Gurrl – Kathy Griffin
I’m Here To Help – Craig Ferguson
A Little Unprofessional – Ron White
Live – Tig Notaro
That’s What I’m Talkin’ About – Bob Saget

Best Musical Theater Album
WINNER: Kinky Boots – Billy Porter & Stark Sands, principal soloists; Sammy James Jr., Cyndi Lauper, Stephen Oremus & William Wittman, producers; Cyndi Lauper, composer & lyricist (Original Broadway Cast With Stark Sands, Billy Porter & Others)
Matilda: The Musical – Bertie Carvel, Sophia Gennusa, Oona Laurence, Bailey Ryon, Miley Shapiro & Lauren Ward, principal soloists; Michael Croiter, Van Dean & Chris Nightingale, producers; Tim Minchin, composer & lyricist (Original Broadway Cast)
Motown The Musical – Brandon Victor Dixon & Valisia Lakae, principal soloists; Frank Filipetti & Ethan Popp, producers (Robert Bateman, Al Cleveland, Georgia Dobbins, Lamont Dozier, Wiliam Garrett, Marvin Gaye, Berry Gordy, Freddie Gorman, Cornelius Grant, Brian Holland, Ivy Jo Hunter, Michael Lovesmith, Alphonzo Mizell, Freddie Perren, Deke Richards, William Stevenson, Norman Whitfield & Stevie Wonder, composers; Nickolas Ashford, Marvin Gaye, Berry Gordy, Lula Mae Hardaway, Edward Holland Jr., Michael Lovesmith, Deke Richards, William Robinson, Barrett Strong, Ronald White, Stevie Wonder & Syreeta Wright, lyricists) (Original Broadway Cast With Brandon Victor Dixon, Valisia LeKae, Charl Brown, Bryan Terrell Clark, & Others)
Music for Visual Media Field

Best Compilation Soundtrack For Visual Media
WINNER: Sound City: Real To Reel – Dave Grohl & Various Artists
Django Unchained – (Various Artists)
The Great Gatsby (Deluxe Edition) – (Various Artists)
Les Misérables (Deluxe Edition) – (Various Artists)
Muscle Shoals – (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media
WINNER: Skyfall – Thomas Newman, composer
Argo – Alexandre Desplat, composer
The Great Gatsby – Craig Armstrong, composer
Life Of Pi – Mychael Danna, composer
Lincoln – John Williams, composer
Zero Dark Thirty – Alexandre Desplat, composer

Best Song Written For Visual Media
WINNER: Skyfall – Adele Adkins & Paul Epworth, songwriters (Adele)
Atlas – Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters (Coldplay)
Silver Lining – Diane Warren, songwriter (Jessie J)
We Both Know – Colbie Caillat & Gavin DeGraw, songwriters (Colbie Caillat Featuring Gavin DeGraw)
Young And Beautiful – Lana Del Rey & Rick Nowels, songwriters (Lana Del Rey)
You’ve Got Time – Regina Spektor, songwriter (Regina Spektor)
Composing/Arranging Field

Best Instrumental Composition
WINNER: Pensamientos For Solo Alto Saxophone And Chamber Orchestra – Clare Fischer, composer (The Clare Fischer Orchestra)
Bound Away – Chuck Owen, composer (Chuck Owen & The Jazz Surge)
California Pictures For String Quartet – Gordon Goodwin, composer (Quartet San Francisco)
Koko On The Boulevard – Scott Healy, composer (Scott Healy Ensemble)
String Quartet No. 1: Funky Diversion In Three Parts – Vince Mendoza, composer (Quartet San Francisco)

Best Instrumental Arrangement
WINNER: On Green Dolphin Street – Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
Invitation – Kim Richmond, arranger (The Kim Richmond Concert Jazz Orchestra)
Side Hikes – A Ridge Away – Chuck Owen, arranger (Chuck Owen & The Jazz Surge)
Skylark – Nan Schwartz, arranger (Amy Dickson)
Wild Beauty – Gil Goldstein, arranger (Brussels Jazz Orchestra Featuring Joe Lovano)
Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
La Vida Nos Espera – Nan Schwartz, arranger (Gian Marco)
Let’s Fall In Love – Chris Walden, arranger (Calabria Foti Featuring Seth MacFarlane)
The Moon’s A Harsh Mistress – John Hollenbeck, arranger (John Hollenbeck)
WINNER: Swing Low – Gil Goldstein, arranger (Bobby McFerrin & Esperanza Spalding)
What A Wonderful World – Shelly Berg, arranger (Gloria Estefan)

Best Recording Package
WINNER: Long Night Moon – Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)
Automatic Music Can Be Fun – Mike Brown, Zac Decamp, Brian Grunert & Annie Stoll, art directors (Geneseo)
Magna Carta…Holy Grail – Brian Roettinger, art director (Jay Z)
Metallica Through The Never (Music From The Motion Picture) – Bruce Duckworth, Sarah Moffat & David Turner, art directors (Metallica)
The Next Day – Jonathan Barnbrook, art director (David Bowie)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package
WINNER: Wings Over America (Deluxe Edition) – Simon Earith & James Musgrave, art directors (Paul McCartney And Wings)
The Brussels Affair – Charles Dooher & Scott Sandler, art directors (The Rolling Stones)
How Do You Do (Limited Edition Box Set) – Mayer Hawthorne, art director (Mayer Hawthorne)
The Road To Red Rocks (Special Edition) – Ross Stirling, art director (Mumford & Sons)
The Smith Tapes – Masaki Koike, art director (Various Artists)

Best Album Notes
WINNER: Afro Blue Impressions (Remastered & Expanded) – Neil Tesser, album notes writer (John Coltrane)
Call It Art 1964-1965 – Ben Young, album notes writer (New York Art Quartet)
Electric Music For The Mind & Body – Alec Palao, album notes writer (Country Joe & The Fish)
Stravinsky: Le Sacre Du Printemps – Jonathan Cott, album notes writer (Leonard Bernstein & New York Philharmonic)
360 Sound: The Columbia Records Story – Sean Wilentz, album notes writer (Various Artists)
Work Hard, Play Hard, Pray Hard: Hard Time, Good Time & End Time Music, 1923-1936 – Nathan Salsburg, album notes writer (Various Artists)

Best Historical Album
WINNER: Charlie Is My Darling – Ireland 1965 – Teri Landi, Andrew Loog Oldham & Steve Rosenthal, compilation producers; Bob Ludwig, mastering engineer (The Rolling Stones)
WINNER: The Complete Sussex And Columbia Albums – Leo Sacks, compilation producer; Joseph M. Palmaccio, Tom Ruff & Mark Wilder, mastering engineers (Bill Withers)
Call It Art 1964-1965 – Joe Lizzi & Ben Young, compilation producers; Steve Fallone, Joe Lizzi & Ben Young, mastering engineers (New York Art Quartet)
Pictures Of Sound: One Thousand Years Of Educed Audio: 980–1980 – Patrick Feaster & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)
Wagner: Der Ring Des Nibelungen (Deluxe Edition) – Philip Siney, compilation producer; Ben Turner, mastering engineer (Sir Georg Solti)

Best Engineered Album, Non-Classical
WINNER: Random Access Memories – Peter Franco, Mick Guzauski, Florian Lagatta & Daniel Lerner, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Daft Punk)
Annie Up – Chuck Ainlay, engineer; Bob Ludwig, mastering engineer (Pistol Annies)
The Blue Room – Helik Hadar & Leslie Ann Jones, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Madeleine Peyroux)
The Devil Put Dinosaurs Here – Paul Figueroa & Randy Staub, engineers; Ted Jensen, mastering engineer (Alice In Chains)
…Like Clockwork – Joe Barresi & Mark Rankin, engineers; Gavin Lurssen, mastering engineer (Queens Of The Stone Age)
The Moorings – Trina Shoemaker, engineer; Eric Conn, mastering engineer (Andrew Duhon)

Producer Of The Year, Non-Classical
WINNER: Pharrell Williams
Rob Cavallo
Dr. Luke
Ariel Rechtshaid
Jeff Tweedy

Best Remixed Recording, Non-Classical
WINNER: Summertime Sadness (Cedric Gervais Remix) – Cedric Gervais, remixer (Lana Del Rey)
Days Turn Into Nights (Andy Caldwell Remix) – Andy Caldwell, remixer (Delerium Featuring Michael Logen)
If I Lose Myself (Alesso Vs. OneRepublic) – Alesso, remixer (OneRepublic)
Locked Out Of Heaven (Sultan + Ned Shepard Remix) – Ned Shepard & Sultan, remixers (Bruno Mars)
One Love/People Get Ready (Photek Remix) – Rupert Parkes, remixer (Bob Marley And The Wailers)

Best Surround Sound Album
WINNER: Live Kisses – Al Schmitt, surround mix engineer; Tommy LiPuma, surround producer (Paul McCartney)
Sailing The Seas Of Cheese (Deluxe Edition) – Les Claypool & Jason Mills, surround mix engineers; Stephen Marcussen, surround mastering engineer; Les Claypool & Jeff Fura, surround producers (Primus)
Signature Sound Opus One – Leslie Ann Jones, surround mix engineer; Michael Romanowski, surround mastering engineer; Herbert Waltl, surround producer (Various Artists)
Sixteen Sunsets – Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)
Sprung Rhythm – Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Richard Scerbo & Inscape)

Best Engineered Album, Classical
WINNER: Winter Morning Walks – David Frost, Brian Losch & Tim Martyn, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Dawn Upshaw, Maria Schneider, Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra)
Hymn To The Virgin – Morten Lindberg, engineer (Tone Bianca Sparre Dahl & Schola Cantorum)
La Voie Triomphale – Morten Lindberg, engineer (Ole Kristian Ruud & Staff Band Of The Norwegian Armed Forces)
Roomful Of Teeth – Mark Donahue & Jesse Lewis, engineers (Brad Wells & Roomful Of Teeth)
Vinci: Artaserse – Hans-Martin Renz, Wolfgang Rixius & Ulrich Ruscher, engineers (Diego Fasolis, Philippe Jaroussky, Max Emanuel Cencic, Daniel Behle, Franco Fagioli, Valer Barna-Sabadus, Yuriy Mynenko & Concerto Köln)

Producer Of The Year, Classical
WINNER: David Frost
Manfred Eicher
Marina A. Ledin, Victor Ledin
James Mallinson
Jay David Saks

Best Orchestral Performance
WINNER: Sibelius: Symphonies Nos. 1 & 4 – Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)
Atterberg: Orchestral Works Vol. 1 – Neeme Järvi, conductor (Gothenburg Symphony Orchestra)
Lutoslawski: Symphony No. 1 – Esa-Pekka Salonen, conductor (Los Angeles Philharmonic)
Schumann: Symphony No. 2; Overtures Manfred & Genoveva – Claudio Abbado, conductor (Orchestra Mozart)
Stravinsky: Le Sacre Du Printemps – Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)

Best Opera Recording
WINNER: Adès: The Tempest – Thomas Adès, conductor; Simon Keenlyside, Isabel Leonard, Audrey Luna & Alan Oke; Luisa Bricetti & Victoria Warivonchick, producers (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
Britten: The Rape Of Lucretia – Oliver Knussen, conductor; Ian Bostridge, Peter Coleman-Wright, Susan Gritton & Angelika Kirchschlager; John Fraser, producer (Aldeburgh Festival Ensemble)
Kleiberg: David & Bathsheba – Tõnu Kaljuste, conductor; Anna Einarsson & Johannes Weisser; Morten Lindberg, producer (Trondheim Symphony Orchestra; Trondheim Symphony Orchestra Vocal Ensemble)
Vinci: Artaserse – Diego Fasolis, conductor; Valer Barna-Sabadus, Daniel Behle, Max Emanuel Cencic, Franco Fagioli & Philippe Jaroussky; Ulrich Ruscher, producer (Concerto Köln; Coro Della Radiotelevisione Svizzera, Lugano)
Wagner: Der Ring Des Nibelungen – Christian Thielemann, conductor; Katarina Dalayman, Albert Dohmen, Stephen Gould, Eric Halfvarson & Linda Watson; Othmar Eichinger, producer (Orchester Der Wiener Staatsoper; Chor Der Wiener Staatsoper)

Best Choral Performance
WINNER: Pärt: Adam’s Lament – Tõnu Kaljuste, conductor (Tui Hirv & Rainer Vilu; Estonian Philharmonic Chamber Choir; Sinfonietta Riga & Tallinn Chamber Orchestra; Latvian Radio Choir & Vox Clamantis)
Berlioz: Grande Messe Des Morts – Colin Davis, conductor (Barry Banks; London Symphony Orchestra; London Philharmonic Choir & London Symphony Chorus)
Palestrina: Volume 3 – Harry Christophers, conductor (The Sixteen)
Parry: Works For Chorus & Orchestra – Neeme Järvi, conductor; Adrian Partington, chorus master (Amanda Roocroft; BBC National Orchestra Of Wales; BBC National Chorus Of Wales)
Whitbourn: Annelies – James Jordan, conductor (Ariana Zukerman; The Lincoln Trio; Westminster Williamson Voices)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
WINNER: Roomful Of Teeth – Brad Wells & Roomful Of Teeth
Beethoven: Violin Sonatas – Leonidas Kavakos & Enrico Pace
Cage: The 10,000 Things – Vicki Ray, William Winant, Aron Kallay & Tom Peters
Duo – Hélène Grimaud & Sol Gabetta
Times Go By Turns – New York Polyphony

Best Classical Instrumental Solo
WINNER: Corigliano: Conjurer – Concerto For Percussionist & String Orchestra – Evelyn Glennie; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)
Bartók, Eötvös & Ligeti – Patricia Kopatchinskaja; Peter Eötvös, conductor (Ensemble Modern & Frankfurt Radio Symphony Orchestra)
The Edge Of Light – Gloria Cheng (Calder Quartet)
Lindberg: Piano Concerto No. 2 – Yefim Bronfman; Alan Gilbert, conductor (New York Philharmonic)
Salonen: Violin Concerto; Nyx – Leila Josefowicz; Esa-Pekka Salonen, conductor (Finnish Radio Symphony Orchestra)
Schubert: Piano Sonatas D. 845 & D. 960 – Maria João Pires

Best Classical Vocal Solo
WINNER: Winter Morning Walks – Dawn Upshaw (Maria Schneider; Jay Anderson, Frank Kimbrough & Scott Robinson; Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra)
Drama Queens – Joyce DiDonato (Alan Curtis; Il Complesso Barocco)
Mission – Cecilia Bartoli (Diego Fasolis; Philippe Jaroussky; I Barocchisti)
Schubert: Winterreise – Christoph Prégardien (Michael Gees)
Wagner – Jonas Kaufmann (Donald Runnicles; Markus Brück; Chor Der Deutschen Oper Berlin; Orchester Der Deutschen Oper Berlin)

Best Classical Compendium
WINNER: Hindemith: Violinkonzert; Symphonic Metamorphosis; Konzertmusik – Christoph Eschenbach, conductor
Holmboe: Concertos – Dima Slobodeniouk, conductor; Preben Iwan, producer
Tabakova: String Paths – Maxim Rysanov; Manfred Eicher, producer

Best Contemporary Classical Composition
WINNER: Schneider, Maria: Winter Morning Walks – Maria Schneider, composer (Dawn Upshaw, Jay Anderson, Frank Kimbrough, Scott Robinson & Australian Chamber Orchestra)
Lindberg, Magnus: Piano Concerto No. 2 – Magnus Lindberg, composer (Yefim Bronfman, Alan Gilbert & New York Philharmonic)
Pärt, Arvo: Adam’s Lament – Arvo Pärt, composer (Tõnu Kaljuste, Latvian Radio Choir, Vox Clamantis & Sinfonietta Riga)
Salonen, Esa-Pekka: Violin Concerto – Esa-Pekka Salonen, composer (Leila Josefowicz, Esa-Pekka Salonen & Finnish Radio Symphony Orchestra)
Shaw, Caroline: Partita For 8 Voices – Caroline Shaw, composer (Brad Wells & Roomful Of Teeth)

Best Music Video
WINNER: Suit & Tie – Justin Timberlake Featuring Jay Z | David Fincher, video director; Timory King, video producer
Safe And Sound – Capital Cities | Grady Hall, video director; Buddy Enright, video producer
Picasso Baby: A Performance Art Film – Jay Z | Mark Romanek, video director; Shawn Carter & Aristides McGarry, video producers
Can’t Hold Us – Macklemore & Ryan Lewis Featuring Ray Dalton | Jon Jon Augustavo, Jason Koenig & Ryan Lewis, video directors; Tricia Davis, Honna Kimmerer & Jenny Koenig, video producers
I’m Shakin’ – Jack White | Dori Oskowitz, video director; Raquel Costello, video producer

Best Music Film
WINNER: Live Kisses – Paul McCartney | Jonas Akerlund, video director; Violaine Etienne, Aron Levine & Scott Rodger, video producers
Live 2012 – Coldplay | Paul Dugdale, video director; Jim Parsons, video producer
¡Cuatro! – Green Day | Tim Wheeler, video director; Tim Lynch, video producer
I’m In I’m Out And I’m Gone: The Making Of Get Up! – Ben Harper With Charlie Musselwhite | Danny Clinch, video director; Ben Harper, video producer
The Road To Red Rocks – Mumford & Sons | Nicolas Jack Davies & Frederick Scott, video directors; Dan Bowen, video producer


comments